Elektromobilność jest to temat, który od pewnego czasu jest mocno poruszany w mediach oraz w przestrzeni publicznej. Ukuła się wręcz taka opinia, że elektromobilność jest to remedium na kryzys klimatyczny. Jeśli chcemy być na ten temat uczciwi, to musimy powiedzieć jasno, że samochody elektryczne mogą pomóc w walce ze zmieniającym się klimatem, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.
Kiedy elektromobilność jest EKO?
Reklamy producentów samochodów elektrycznych i niektóre wypowiedzi polityków, czy celebrytów przekonują nas, że wystarczy kupić sobie samochód na prąd, aby być ekologicznym. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej złożona. Każdy samochód w tym i elektryczny musi mieć co najmniej zerowy, a najlepiej ujemny ślad węglowy, jeżeli chcemy mówić o nim, że jest ekologiczny. Wpływ na ślad węglowy mają trzy główne czynniki. Pierwszym jest sposób wytwarzania. Drugim eksploatacja, przy czym tutaj największy wpływ ma energia wykorzystywana do ruchu pojazdu. Ostatni czynnik to utylizacja. Z punktu widzenia konsumenta, mamy wpływ głównie na czynnik numer dwa i na tym się skupimy.
Skąd brać prąd do samochodu elektrycznego?
Najnowsze badania unii europejskiej dowodzą, że rozwój elektromobilność eko w Polsce logiczna jest wtedy, kiedy prąd do naszego auta bierzemy ze źródeł zeroemisyjnych. Do takich zaliczamy OZE oraz energię jądrową. W naszym kraju ponad 90% energii elektrycznej bierzemy ze spalania węgla, więc samochód elektryczny, ładowany z sieci krajowej, niestety nie jest ekologiczny. Dodatkowo duży ślad węglowy podczas produkcji samochodów na prąd sprawia, że auto takie może być nawet gorszym rozwiązaniem w naszych warunkach niż auto spalinowe. Rozwiązaniem tutaj może być zamontowanie w domu lub na stacjach ładowania paneli fotowoltaicznych, które będą ładowały nasz pojazd.
Dlaczego akurat fotowoltaika?
Zaleca się zamontować panele fotowoltaiczne w domu, kiedy planujemy zakup elektryka z kilku powodów. Pierwszy to dobrze już poznana technologia i sporo ofert na instalację paneli. Drugi to fakt, że instalacja taka jest dość niewielka, co pozwala na umieszczenie jej niemal wszędzie. Owszem ostatnimi czasy instalacja paneli zdrożała, jednak przewidywane ceny prądu sprawiają, że mimo wszystko tego typu inwestycja powinna się opłacać, szczególnie kiedy chcemy ładować samochód, który sporo energii potrzebuje. Warto również podkreślić, że im więcej aut będzie na naszych drogach z bateriami, tym zapotrzebowanie na energię będzie rosło, a co za tym idzie ceny prądu. Elektromobilność EKO to nie jest tylko hasło reklamowe. Transport elektryczny może być ekologiczny, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy.
elektromobilność, panele fotowoltaiczne, prąd