Rozszerzanie diety niemowląt

Prawidłowe żywienie jest bardzo istotne przez pierwsze dwa lata życia dziecka. Do rozszerzania diety niemowląt należy więc podejść z dużym rozsądkiem. Mleko matki lub mieszanka modyfikowana przestają być wystarczające po 6 miesiącu życia dziecka. Po tym czasie należy wprowadzić pokarmy stałe (na początku jednoskładnikowe) w celu uzupełnienia składników odżywczych. 

Pierwsze zupki dla niemowlaka

Kiedy dziecko poznało już sporo warzyw i owoców, można wprowadzać odżywcze Zupki dla niemowlaka najchętniej wybierane przez rodzicówTo świetny sposób na smaczny i odżywczy posiłek, który dziecko z pewnością polubi. Warto jest podawać zupki w porze obiadowej, co zapewni stały rytm posiłków w ciągu dnia. Można dawać posiłki w gotowych słoiczkach, które znajdziemy w wielu sklepach, jednak samodzielne ich przygotowanie nie zabiera dużo czasu. Dodatkowo, daje nam pewność co do jakości produktów, które je nasze dziecko. 

Pomysły na pyszne zupki

To, co będzie zawierał posiłek dla niemowlaka zależy głównie od tego, ile miesięcy skończył. Pierwsze zupki składają się z warzyw, sprawdzonego mięsa oraz dobrej jakości tłuszczu. Dostarczają mnóstwo witamin i minerałów, są sycące oraz smaczne. Przygotowanie zupki nie zajmuje dużo czasu, można zrobić od razu więcej niż 1 porcję a resztę podpisać, zawekować lub zamrozić w tubkach wielorazowych. 

Jarzynowy zawrót głowy 

– dorsz 90g

– marchew 90g

– ziemniaki 140g

– pietruszka 50g

– seler 120g

– kaszka 2 łyżki

– oliwa z oliwek 10g

– woda 200g

Kalafiorowe love

– mięso z indyka 90g

– kalafior 150g

– brokuły 100g

– ziemniaki 70g

– pietruszka 100g

– woda 150g

– kaszka 1 łyżka

– oliwa z oliwek 10g

Słodki buraczek

– burak 100g

– ziemniaki 70g

– marchew 45g

 -jabłko 75g

– mięso z królika, tuszka 100g

– kaszka 1 łyżka

– oliwa z oliwek 10g

– woda 200g

Warzywa i mięso/rybę (w zależności od przepisu) gotujemy w wodzie do miękkości, dodajemy kaszkę i oliwę z oliwek. Całość blendujemy. Z podanych składników wychodzą 3 porcje. Zupki podajemy po 6 miesiącu życia dziecka, które skończyło etap posiłków jednoskładnikowych.